آزمون طبع شناسی آیورودا

مزاجهای آیورودایی

در نظام ذهنی جسمی انسان، ۵ عنصر اصلی طبیعت (فضا، آتش، باد، آب و خاک) به سه اصل مهم که آیوردا به آن دوشا می گوید، تقسیم می شوند. از طریق دوشاهاست که انرژی و اطلاعات عالم هستی در جسم و در زندگی ما متجلی می شود. به اعتبار آیوردا، نظام ذهن و جسم هرکس با توجه به سهم و اندازه واتا، پیتا و کافا در ساختار فیزیکی او مشخص می گردد. حالت هر کس بستگی به انحراف او از تعادل میان این سه دوشا دارد. اشخاص در بدو تولد تحت تاثیر تعادل میان دوشاها هستند.
اگر در زمان تولد دوشای غالب شما واتا باشد، آیورودا شما را تیپ واتا می نامد، زیرا ویژگی های واتا در ساختار جسمانی و ذهنی شما غالب تر است. به همین شکل اگر پیتا یا کافا در شما مستولی باشند، بدین معناست که پیتا و کافا در طبیعت شما نقش موثرتری ایفا می کنند. اما در ادامه زندگی تحت تاثیر استرس یا بیماری ممکن است این تعادل بهم بخورد به طوری که یکی از عناصر ضعیف تر حالت مستولی پیدا کند. این امکان هم وجود دارد که دوشای مسلط و غالب از تعادل خارج شود.

دوشاهای سه گانه و ویژگی های آن ها

واتا را بشناسیم: چگونه استرس را به حداقل برسانیم و خلاقیت را تغذیه کنیم

واتا مسئول حرکت در بدن است، کلیه فعالیت های سیستم عصبی و فرایند دفع در کنترل واتاست.

خصوصیات واتا:
سردی، سبکی، خشکی، نامنظمی، ناهمواری، تحرک، سرعت، تغییرپذیری

اگر دوشای واتا غالب باشد، تحرک و تغییر خصوصیات طبیعی شما هستند. شما تمایل دارید تا با یک ذهن خلاق و پرانرژی همیشه در حال حرکت باشید. تا زمانی که واتا متعادل است، شما با یک بدن لاغر و متناسب، مشتاق و سرزنده هستید.

 

خصوصیات فیزیکی:
افرادی که دوشای واتای آنها غالب است، اغلب بدنی لاغر و سبک دارند و بسیار چابک هستند. انرژی آنها به صورت انفجاری ظاهر می شود و ممکن است خستگی ناگهانی را نیز تجربه کنند. واتایی ها اغلب پوست و موهایی خشک دارند و دست ها و پاهایشان سرد است. خواب واتایی ها سبک است و سیستم گوارش آنها می تواند حساس باشد. وقتی دوشای واتا نامتعادل می شود، در بدن خودش را به صورت کاهش وزن، یبوست، فشار خون، آرتریت، ضعف، بی قراری و مشکلات گوارشی نشان می دهد.

 

خصوصیات احساسی:
وانایی ها عاشق هیجان و تجربه های جدید هستند. آنها می توانند به سرعت عصبانی شوند ولی به سرعت هم می بخشند. وقتی واتایی ها در تعادل هستند، پرانرژی، خلاق و منعطف هستند. آنها پیشقدم هایی خوب و سخنور هستند. وقتی نامتعادل باشند، مستعد نگرانی و اضطراب می شوند و اغلب از بی خوابی رنج می برند.

پیتا را بشناسیم: چگونه آتش درونی را تغذیه کنیم

دوشای پیتا، مسئول هضم، متابولیسم و تولید انرژی است. عملکرد اصلی پیتا، دگرگونی است. افرادی که دوشای پیتای آنها غالب است، طبیعتی آتشی دارند که هم در بدن و هم در ذهن، خودش را نشان می دهد.

 

خصوصیات پیتا:
گرمی، قدرت، نفوذ، تندی، تیزی، ترشی

 

خصوصیات فیزیکی:
پیتایی ها اغلب سایز و وزن متوسط دارند. گاهی اوقات موهای آنها قرمز روشن است اما کچلی یا موهای نازک نیز در یک فرد پیتایی عادی است. قدرت هضم آنها عالی می باشد، طوریکه گاهی فکر می کنند می توانند همه چیز بخورند. دمای بدن آنها گرم است. خوابشان عمیق و کوتاه است و تمایل جنسی بالایی دارند. وقتی در تعادل هستند، پوست درخشان، هضم عالی، انرژی فراوان و اشتهای قوی دارند. وقتی از تعادل خارج می شوند، ممکن است دچار ناراحتی هایی مثل جوش های پوستی، حس سوزش، زخم معده، گرمای زیادی بدن، سوزش قلب و سوء هاضمه شوند.

 

خصوصیات احساسی:
پیتایی ها هوش زیاد و توانایی قوی در تمرکز دارند. وقتی در تعادل هستند، در تصمیم گیری، معلمی و سخنرانی فوق العاده هستند. آنها دقیق، تیزفهم، روراست و اغلب رک و راست هستند. پیتایی های نامتعادل عصبانی و مجادله گر می شوند.

کافا را بشناسیم: چگونه سلامت و پر انرژی بمانیم

کافا مسئول ساختار بدن است. وظیفه نگهداشتن سلول ها کنارهم، فرم دادن ماهیچه ها، چربی، استخوان و رگ و پی بر عهده این دوشاست. عملکرد اصلی کافا، محافظت است.

 

خصوصیات کافا:
سنگینی، آهستگی، استواری، استحکام، سردی، نرمی، چربی

 

خصوصیات فیزیکی:
تیپ های کافا دارای بنیه و ساختار قوی هستنند. چشم های بزرگ و ملایم، پوست صاف و درخشان، و موهای ضخیم از خصوصیات مهم کافا هستند. آنهایی که دوشای کافایشان غالب است، خواب کاملی دارند و دارای گوارش منظم هستند. اما وقتی کافا زیاد می شود، اضافه وزن، احتباس مایعات(fluid retention) و آلرژی نمایان می شود. وقتی کافایی ها از تعادل خارج می شوند، چاق می شوند، زیادی می خوابند و از آسم، دیابت و افسردگی رنج می برند.

 

خصوصیات احساسی:
کافایی ها به طور طبیعی آرام، با ملاحظه و دوست داشتنی هستند. آنها توانایی ذاتی دارند تا از زندگی لذت ببرند و با روتین زندگی راحت هستند. وقتی در تعادل باشند، قوی، قابل اعتماد، صبور، استوار و حمایت کننده هستند. ولی وقتی کافا از تعادل خارج شده و افزایش می یابد، آنها تمایل پیدا می کنند تا به چیزها، کارها و روابط، حتی وقتی دیگر لازم نیستند، بچسبند. کافای زیاد ذهن به صورت عدم گرایش به تغییر نشان داده می شود. در مقابله با استرس، شخص کافایی می گوید: نمی خواهم به آن بپردازم.