16 فایده یوگا که به صورت علمی اثبات شده است

دیدگاه : 0 دیدگاه

برخی از مزایای یوگا شامل بهبود انعطاف پذیری، قدرت و سلامت روان است. همچنین می‌تواند به کاهش استرس، التهاب و اضطراب کمک کند.

در حالی که رسانه‌های مدرن و تبلیغات ممکن است باعث شود ما فکر کنیم که یوگا تنها در مورد ژست‌های فیزیکی است، کل یوگا شامل طیف گسترده‌ای از شیوه‌های تفکر و خود انضباطی مانند مدیتیشن، زمزمه، مانترا، دعا، تنفس، مراسم و حتی اعمال از خودگذشتگی است.

کلمه “یوگا” از کلمه “yuj” می‌آید که به معنی “یوغ” یا “اتصال” است. این کلمه به خودی خود معانی متعددی دارد، از یک پیوند طالع بینی تا ازدواج، با معنایی پنهانی در مورد ارتباط.

تحقیقات علمی در مورد مزایای یوگا هنوز تا حدودی مقدماتی است، اما بسیاری از شواهد تا کنون ازآنچه که هزاران سال است توسط اشخاصی که یوگا انجام می‌دهند تایید شده، حمایت می‌کند

در ادامه به 16 مورد از مزایای یوگا به طور عمیق‌تر نگاه می‌کنیم.

1. یوگا انعطاف پذیری را بهبود می‌بخشد

انعطاف پذیری جزء مهمی از سلامت جسمی است. یوگا سبک‌های زیادی را برای انتخاب ارائه می‌دهد که از نظر شدت از بالا تا متوسط تا خفیف متفاوت است. حتی سبک‌هایی با شدت پایین‌تر برای افزایش انعطاف پذیری خوب هستند.

به نظر می‌رسد یوگا به ویژه برای بهبود انعطاف پذیری در بزرگسالان 65 ساله و بالاتر مفید است. کاهش انعطاف پذیری بخشی طبیعی از پیری است و یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که یوگا هم باعث کاهش از دست دادن انعطاف پذیری و هم افزایش انعطاف پذیری در افراد مسن می‌شود.

2. یوگا به کاهش استرس کمک می‌کند

علم ثابت می‌کند که یوگا، و به‌ویژه آسانا، برای کاهش استرس عالی است. اما به یاد داشته باشید – تمرین فیزیکی تنها یک جنبه از یوگا است. مدیتیشن، کار تنفس و زمزمه ، همه نیز نشان داده شده است که به طور قابل توجهی تنش را کاهش می‌دهد و به کاهش استرس کمک می‌کند.

3. یوگا سلامت روان را بهبود می‌بخشد

اختلال افسردگی اساسی (MDD) یکی از شایع‌ترین اختلالات سلامت روان در جهان است. یک متاآنالیز در سال 2017 در مورد درمان‌های مبتنی بر یوگا و تاثیرشان بر علائم افسردگی به طور کاملاً موفقیت آمیزی نشان داد که یوگا اکنون می‌تواند به عنوان یک درمان جایگزین موثر برای MDD در نظر گرفته شود.

هر دو یوگا درمانی مبتنی بر حرکت و شیوه‌های مبتنی بر تنفس نشان داده‌اند که به طور قابل توجهی برای بهبود علائم افسردگی موثر اند.

4. یوگا می‌تواند التهاب را کاهش دهد

اغلب، پیش زمینه بیماری‌ها، التهاب مزمن است. بیماری قلبی، دیابت، آرتروز، بیماری کرون و بسیاری از شرایط دیگر با التهاب طولانی مدت مرتبط است.

یوگا – از سبک‌های مختلف، شدت و مدت زمان – نشانگرهای بیوشیمیایی التهاب را در چندین بیماری مزمن کاهش می‌دهد.

5. یوگا قدرت شما را افزایش می‌دهد

در حالی که اکثر مردم یوگا را با کشش و انعطاف پذیری مرتبط می‌کنند، برخی از انواع کلاس‌های یوگا نیز می‌توانند به عنوان افزایش دهنده قدرت در نظر گرفته شوند. این فقط به سطح کلاس، رویکرد و معلم بستگی دارد. این باعث می‌شود یوگا آسانا یک شکل چند منظوره از ورزش باشد.

اثربخشی یوگا در ایجاد قدرت در چندین زمینه خاص مورد مطالعه قرار گرفته است – به عنوان مثال، در افراد مبتلا به سرطان پستان، افراد مسن و کودکان.

مطالعه دیگری که بر روی پرسنل نیروی هوایی انجام شد، یوگا را به عنوان یک تمرین افزایش قدرت مناسب در بسیاری از گروه‌های سنی شرکت کنندگان سالم نشان داد.

6. یوگا می‌تواند اضطراب را کاهش دهد

انجمن اضطراب و افسردگی امریکا اخیراً اظهار داشت که اختلالات اضطرابی ممکن است شایع‌ترین اختلالات سلامت روان در ایالات متحده باشد.

تعدادی از اختلالات اضطرابی مختلف مانند اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی و فوبیاهای خاص وجود دارد. حتی استرس مزمن گاهی اوقات می‌تواند به عنوان یک اختلال اضطرابی طبقه بندی شود.

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که یوگا آسانا ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین برای اختلالات اضطرابی موثر باشد، هرچند چندین محقق قبل از اینکه به طور قطعی بیان کنند، خواستار مطالعات بیشتری هستند.

یوگا نیدرا، که یک اسکن بدن / مدیتیشن هدایت شده است، نشان داده شده است که علائم اضطراب را کاهش می‌دهد.

7. یوگا می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد

سازمان بهداشت جهانی کیفیت زندگی (QOL) را به عنوان “درک فرد از موقعیت خود در زندگی در زمینه فرهنگ و سیستم‌های ارزشی که در آن زندگی می‌کنند و در رابطه با اهداف، انتظارات، استانداردها و نگرانی‌های خود تعریف می‌کند.”

برخی از عواملی که بر کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارند عبارت‌اند از روابط، خلاقیت، فرصت‌های یادگیری، سلامت و راحتی مادی.

برای دهه‌ها، محققان کیفیت زندگی را به عنوان یک پیش بینی کننده مهم طول عمر افراد و احتمال بهبود بیماران در هنگام درمان یک بیماری مزمن یا آسیب دیده، می‌بینند. یک متاآنالیز در سال 2019 پتانسیل امیدوار کننده یوگا برای بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به درد مزمن را نشان می‌دهد.

8. یوگا می‌تواند ایمنی بدن را افزایش دهد

استرس مزمن تاثیر منفی بر سیستم ایمنی بدن شما دارد. هنگامی که ایمنی شما به خطر می‌افتد، شما بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستید. با این حال، همان‌طور که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، یوگا به عنوان یک درمان جایگزین علمی برای استرس در نظر گرفته می‌شود.

این تحقیق هنوز در دست بررسی است، اما برخی مطالعات ارتباطی بین تمرین یوگا (به ویژه به طور مداوم در دراز مدت) و عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن پیدا کرده‌اند.

این به دلیل بخشی از توانایی یوگا برای مبارزه با التهاب و بخشی از افزایش ایمنی سلولی است.

9. یوگا می‌تواند تعادل را بهبود بخشد

تعادل، فقط زمانی مهم نیست که شما در حال تلاش برای ایستادن بر روی یک پا در Tree Pose در کلاس یوگا هستید. همچنین برای حرکات ساده روزمره مانند برداشتن چیزی از روی زمین، رسیدن به قفسه و پایین آمدن از پله‌ها ضروری است.

نشان داده شده است که یوگا تعادل و عملکرد کلی را در ورزشکاران بهبود می‌بخشد.

افتادن می‌تواند اثرات جدی برای افراد مختلف داشته باشد. زمین خوردن در میان افراد مسن در مراکز پرستاری فوق‌العاده شایع است و حتی ساده‌ترین آنها می‌تواند منجر به افزایش خطر مرگ شود. تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد یوگا می‌تواند تعادل را در جمعیت‌های مسن بهبود بخشد.

یوگا آسانا همچنین می‌تواند در بهبود تعادل در افراد مبتلا به آسیب‌های مغزی مفید باشد.

یوگا تطبیقی یا یوگا صندلی می‌تواند به ویژه برای افراد مسن یا افراد مبتلا به آسیب دیدگی که کمتر تحرک دارند یا برای آنها تعادل نگران کننده است، مفید باشد.

10. یوگا می‌تواند عملکرد قلبی عروقی را بهبود بخشد

پرانایاما، که اغلب به عنوان “تنفس یوگا” نامیده می‌شود، یک جنبه مهم و مفید یوگا است.

سیستم قلبی عروقی از کنترل سرعت تنفس به شدت سود می‌برد، همان‌طور که با تغییرات مطلوب در ضربان قلب، ظرفیت سکته مغزی، فشار شریانی و انقباض قلب نشان داده شده است.

تحقیقات نشان می‌دهند که تنفس یوگا ممکن است در واقع بر مرکز قلبی تنفسی مغز برای بهبود عملکرد تاثیر بگذارد.

11. یوگا می‌تواند به بهبود خواب کمک کند

هنگام اندازه گیری خواب، محققان به توانایی فرد برای خوابیدن و خواب ماندن نگاه می‌کنند. بی خوابی می‌تواند یک یا هر دو جنبه را تحت تاثیر قرار دهد.

نشان داده شده است که یوگا هم سرعت به خواب رفتن افراد را بهبود می‌بخشد و هم اینکه چقدر عمیق می‌خوابند. این تا حدودی به دلیل اثرات پس از ورزش و آرامش ذهنی و تسکین استرس ارائه شده توسط یوگا به طور خاص است.

علاوه بر بهبود اضطراب، مطالعات متعدد نشان می‌دهد که یوگا نیدرا به ویژه در بهبود خواب مفید است.

12. یوگا می‌تواند عزت نفس را بهبود بخشد

تصویر بدنی و عزت نفس اغلب به ویژه برای نوجوانان و بزرگسالان جوان چالش برانگیز است. خبر خوب این است که چندین مطالعه اخیر نتایج مثبتی را در هنگام استفاده از یوگا برای بهبود عزت نفس و درک تصویر بدن در این جمعیت نشان می‌دهد.

همچنین شواهد امیدوارکننده‌ای وجود دارد که یوگا می‌تواند به علائم همراه وسواس، اضطراب و افسردگی در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی کمک کند.

13. یوگا می‌تواند سلامت استخوان را بهبود بخشد

بسیاری از حالت‌ها در یوگا انقباضات ایزومتریک هستند، به این معنی که طول عضلاتی که ژست را نگه می‌دارند تغییر نمی‌کند، اگرچه آنها به طور کامل درگیر هستند.

به عنوان مثال، در Plank Pose که یک موقعیت فشار بالا است، بازوها، تنه و پاها همه درگیر هستند، بدون کوتاه شدن یا طولانی شدن، همان‌طور که هنگام حرکت شنا درگیر هستند.

تمرینات ایزومتریک – به ویژه هنگامی که با مفاصل در فلکشن انجام می‌شود – برای افزایش تراکم استخوان مفید یافت شده است.

یوگا آسانا همچنین ممکن است از دست دادن استخوان مرتبط با استئوپنی و پوکی استخوان را معکوس کند. یک مطالعه نشان داد که فقط 12 دقیقه یوگا در روز می‌تواند به طور قابل توجهی سلامت استخوان را بهبود بخشد.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که یافته‌های مربوط به تاثیر یوگا بر تراکم استخوان تا کنون ضدونقیض، و به همین علت بی نتیجه بوده است.

14. یوگا می‌تواند شکل و اگاهی از بدن را ارتقا دهد

به عنوان یک جامعه مدرن وابسته به تکنولوژی، به نظر می‌رسد که ما زمان بیشتری را صرف نشستن یا قوز کردن پشت دستگاه‌ها می‌کنیم.

اما یک بررسی اخیر از 34 مطالعه تحقیقاتی یک الگوی در حال ظهور را نشان داد: یوگا عملکرد مغز را در مراکز مسئول درک متقابل (شناخت احساسات درون بدن) و شکل بدن بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این، تمرکز یوگا بر تحرک و انعطاف پذیری می‌تواند با آزاد کردن عضلاتی که اغلب تنگ هستند، مانند همسترینگ و بهبود تحرک ستون فقرات، به تراز بهتر کمک کند.

انجام یوگا در طول استراحت در حین کار نیز می‌تواند به شکل بدن شما کمک کند.

15. یوگا می‌تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

مطالعات نشان می‌دهد، یوگا واقعاً یک تمرین ذهن و بدن است.  بررسی ذکر شده در بالا نشان داد که تمرین یوگا موجب فعال شدن مراکز مغزی مسئول انگیزه، عملکرد اجرایی، توجه و انعطاف پذیری عصبی است.

16. یوگا می‌تواند به کلافگی کمک کند

به نظر می‌رسد کلافگی شغلی – خستگی بیش از حد که بر سلامت فرد تاثیر می‌گذارد – بسیار زیاد شده است.

یک مطالعه اخیر به دنبال کلافگی شغلی در میان کارکنان مراکز درمانی در طول پاندمی COVID-19 نتیجه گرفت که مدیتیشن مبتنی بر یوگا با بهبود آگاهی بینابینی به طور قابل‌توجهی به کاهش اثرات کلافگی کمک می‌کند.

این، توانایی توجه به سیگنال‌های داخلی و پاسخ مناسب است – به این معنی که یوگا ممکن است به افراد کمک کند تا بیشتر با سیگنال‌های بدن خود هماهنگ شوند و حتی بیشتر به آنها گوش دهند.

نتیجه نهایی

در حالی که این تحقیقات هنوز جدید هستند (به ویژه در مقایسه با مدت زمانی که مردم یوگا را تمرین کرده‌اند)، نتایج امیدوار کننده است و تایید می‌کند چیزی را که تمرین کنندگان یوگا برای هزاران سال تبلیغ کرده‌اند: یوگا برای سلامت کلی ما مفید است.

شیوه‌های متعددی در دسته یوگا قرار می‌گیرند و اکثر آنها شامل فعالیت بدنی نیستند و در عوض بر تکنیک‌های مدیتیشن تمرکز می‌کنند. حتی فعالیت‌های کارمایی یا بشردوستانه می‌تواند به عنوان یوگا واجد شرایط باشد!

ازآنجا که یوگا به حرکت فیزیکی محدود نمی‌شود، بلکه تمرینی است که می‌توانید هر روز انجام دهید.

روش‌هایی را پیدا کنید که برای شما بهتر کار می‌کند و به یاد داشته باشید: سرمایه گذاری بر روی تمرین یوگا سرمایه گذاری بر روی خودتان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *