5 روش برای اینکه مثبت فکر کنید

دیدگاه : 0 دیدگاه

5 روش برای این که مثبت فکر کنید

مثبت اندیشی می تواند به طور کلی زندگی شما را بهبود بخشد. گذراندن وقت با عزیزان، تمرین شکرگزاری و خواب کافی می تواند به شما در این امر کمک کند.

گاهی اوقات به آسانی در فرآیند تفکر منفی قرار می گیرید. این موضوع احتمالاً چرخه ای ایجاد می کند که می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد.

مثبت فکر کردن ممکن است به شما کمک کند به موقعیت های نامطلوب یا اخبار به شیوه ای مثبت تر برخورد کنید. ممکن است شما نتایج متفاوتی را انتخاب کرده باشید، اما چیزی را پیدا می کنید که به شما در پذیرش آن موضوع و تجسم نتایج مثبت کمک می‌کند.

یادگیری مثبت اندیشی فرآیندی است که نیاز به تمرین دارد. اما با گذشت زمان، تغییر به سمت تفکر مثبت می تواند تفاوت ایجاد کند و سلامت روحی و جسمی شما را تقویت کند.

چگونه مثبت فکر کنیم؟

راه های زیادی برای افزایش افکار مثبت وجود دارد. در اینجا برخی موارد را برای شما بازگو می کنیم:

 1. افکار منفی را شناسایی کنید

  در طول روز به ماهیت افکارتان فکر کنید و مثبت یا منفی بودن افکار را ارزیابی کنید.
  سعی کنید افکار منفی را که تجربه می کنید بدون قضاوت شناسایی کنید. تمرین تکنیک‌های ذهن آگاهی که می‌تواند آرامش شما را تامین کند، مانند تنفس عمیق یا اسکن بدن، به مشاهده افکارتان کمک می کند.

 2. چیزی برای لبخند زدن یا خندیدن پیدا کنید

  شوخ طبعی می تواند به شما کمک کند ذهنیت مثبتی پیدا کرده و استرس را کاهش دهید. وقت خود را با افرادی بگذرانید که باعث خنده و شادی شما می شوند یا تماشای یک ویدیوی خنده دار که باعث لبخند شما می شود.

 3. قدردانی را تمرین کنید

  تأمل در مورد چیزی که برای آن سپاسگزار هستید یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تفکر مثبت است. داشتن یک دفترچه از دارایی های خود ممکن است به شما کمک کند تا زمانی که افکار منفی به سراغ شما می آید بتوانید از آن استفاده کنید.
  این دفترچه به شما کمک می کند تا چیزهای خوب زندگی خود را به خاطر بسپارید، و می توانید به عقب برگردید و در زمان سختی آن را بخوانید.

 4. به طور منظم ورزش کنید

  ورزش منظم می تواند خلق و خوی شما را تقویت کرده و استرس را کاهش دهد. تنها 30 دقیقه ورزش در روز تفاوت بسیار زیادی در خلقیات شما ایجاد می کند. برنامه ورزشی روزانه شما می تواند شامل پیاده روی در محله خود یا هر چیز حرکتی دیگری که از انجام آن لذت می برید باشد.

 5. خواب کافی داشته باشید

  خواب برای سلامت روحی و جسمی شما ضروری است و اگر به اندازه کافی نخوابیده باشید، افکار منفی بیشتر به ذهن شما خطور می کند. خواب کافی ذهنیت شما را تقویت می کند و به شما کمک می کند روی مثبت اندیشی تمرکز کنید.
  پزشکان توصیه می‌کنند که هر شب ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.

فواید مثبت اندیشی

مثبت اندیشی می تواند به بهبود زندگی و دیدگاه شما نسبت به آینده و تقویت سلامت جسمانی شما کمک کند، از جمله:

 • بهبود سلامت جسمی و روانی: براساس مطالعات دانشمندان، افکار مثبت می توانند سلامت و رفاه کلی شما را تقویت کنند. علاوه بر این، افکار مثبت می توانند رفتارهای سالم را تشویق کنند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی و عفونت را کاهش دهد.
 • بهبود تفکر خلاق: یک مطالعه در سال 2017 نشان می دهد که جایگزینی تفکر منفی با مثبت اندیشی می تواند تفکر خلاق را بهبود بخشد. به‌علاوه، خلاق بودن می‌تواند شما را شادتر کند و تفکر مثبت را تقویت کند. تفکر خلاق، چرخه ای از مثبت اندیشی ایجاد می کند که در تمام زمینه های زندگی شما مفید است.
 • کاهش ضعف در دوران پیری: بر اساس مطالعه ای که بر روی 1558 بزرگسال انجام شد، مثبت اندیشی می تواند به شما کمک کند تا در دوران پیری ضعف کمتری داشته باشید. مثبت اندیشی همچنین می تواند آستانه تحمل و رضایت از زندگی را در افراد مسن افزایش دهد.

یادگیری مثبت اندیشی فواید زیادی دارد و ارزش آن را دارد که این عادت را تمرین کنید. اگر تمایل به افکار منفی دارید، فوراً از شر این افکار خلاص نخواهید شد. این موضوع به زمان و تمرین نیاز دارد، پس با یادگیری تغییر ذهنیت خود به خودتان لطف کنید.

مراجعه به یک تراپیست یا روانشناس برای صحبت در مورد احساسات و افکار منفی شما می تواند تفاوت بسیار زیادی در شما ایجاد کند. یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا روی چیزهایی که مانع از مثبت اندیشی شما می شود، کار کنید و به شما در یادگیری روش های جدید مقابله با افکار منفی، کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *