کودکان و غم از دست دادن نزدیکان

دیدگاه : 0 دیدگاه

اکثر کودکان از مرگ آگاه هستند، حتی اگر آن را درک نکنند. مرگ یک موضوع مشترک در کارتون و تلویزیون است و برخی از دوستان فرزند شما ممکن است قبلاً یکی از عزیزان خود را از دست داده باشند. اما تجربه غم و اندوه از دست دادن نزدیکان یک فرایند متفاوت و اغلب گیج کننده برای بچه‌ها است. به عنوان یک پدر و مادر، شما نمی‌توانید یک کودک را از درد از دست دادن محافظت کنید، اما می‌توانید به آنها کمک کنید تا احساس امنیت کنند. با اجازه دادن و تشویق آنها برای بیان احساسات خود، می‌توانید به فرزندان خود کمک کنید تا مهارت‌های لازم برای روبه‌رو شدن با این مسائل را کسب کنند که در آینده به خوبی به آنها کمک می‌کند.

نکته اول؛ بچه‌ها متفاوت سوگواری می‌کنند

هنگام از دست دادن یکی از عزیزان، کودک ممکن است بعد از یک دقیقه گریه به سراغ بازی بعدی برود. خلق و خوی قابل تغییر آنها به این معنی نیست که آنها غمگین نیستند یا اینکه غم و اندوه آنها به پایان رسیده است. کودکان متفاوت از بزرگسالان مقابله می‌کنند و بازی می‌تواند یک مکانیسم دفاعی برای جلوگیری از غرق شدن کودک باشد. همچنین طبیعی است که احساس افسردگی، گناه، اضطراب یا عصبانیت از فردی که فوت کرده است یا به طور کامل از شخص دیگری احساس کنند.

کودکان بسیار کوچک ممکن است به عقب برگردند و دوباره شروع به خیس کردن تخت کنند یا دوباره به صحبت‌های کودکانه بازگردند.

کودک عزادار را تشویق کنید تا احساسات خود را بیان کند

برای بچه‌ها خوب است که هر احساسی را که حس می‌کنند بیان کنند. بسیاری از کتاب‌های خوب کودکان در مورد مرگ وجود دارد و خواندن این کتاب‌ها با هم می‌تواند یک راه عالی برای شروع گفتگو با کودک شما باشد. از آنجا که بسیاری از کودکان قادر به بیان احساسات خود از طریق کلمات نیستند، سایر رسانه‌های مفید شامل نقاشی، ساخت یک دفترچه یادداشت، نگاه کردن به آلبوم های عکس یا گفتن داستان، می تواند به آنها در این امر کمک کند.

با کودکان رفتار مناسبی داشته باشید

دشوار است بدانیم که چگونه یک کودک به مرگ واکنش نشان می‌دهد یا حتی اینکه اصلاً مفهوم مرگ را درک می‌کند یا خیر. بیش از اندازه به آنها اطلاعات ندهید، زیرا این ممکن است به آنها فشار وارد کند. در عوض، سعی کنید به سوالات آنها پاسخ دهید. کودکان بسیار کوچک اغلب متوجه نمی‌شوند که مرگ دائمی است و ممکن است فکر کنند که اگر کارهای خود را انجام دهند و سبزیجات خود را بخورند، یک دوست فوت شده باز خواهد گشت.

کودکان بزرگ‌تر و مدرسه‌ای پایداری مرگ را درک می‌کنند، اما ممکن است هنوز سوالات زیادی داشته باشند. تمام تلاش خود را بکنید تا صادقانه و واضح پاسخ دهید. اشکالی ندارد اگر نتوانید به همه چیز پاسخ دهید. در دسترس بودن برای فرزندتان چیزی است که اهمیت دارد.

روراست باشید

هنگام بحث در مورد مرگ، هرگز از استعاره استفاده نکنید. بچه‌ها بسیار تحت‌اللفظی هستند و شنیدن اینکه یک دوست عزیز “به خواب رفت” می‌تواند ترسناک باشد. علاوه بر اینکه کودک شما از زمان خواب می‌ترسد، استعاره با فرصت آنها برای توسعه مهارت‌های مقابله‌ای سالم که در آینده نیاز دارند، تداخل دارد.

حضور در مراسم خاکسپاری

شرکت در مراسم خاکسپاری یک تصمیم شخصی است که کاملاً به شما و فرزندتان بستگی دارد. مراسم تشییع جنازه می‌تواند به عنوان خداحافظی مفید باشد، اما برخی از کودکان، به سادگی برای چنین تجربه سختی آماده نیستند. هرگز کودک را مجبور به شرکت در مراسم خاکسپاری نکنید. اگر فرزندتان می‌خواهد برود، مطمئن شوید که او را برای آنچه که می‌بیند آماده کنید. توضیح دهید که مراسم تشییع جنازه مناسبتی بسیار غم انگیز است و برخی از مردم احتمالاً گریه می‌کنند. اگر تابوتی وجود داشته باشد، باید آنها را برای آن نیز آماده کنید.

به خاطر داشته باشید که حتی کودک آماده نیز ممکن است ناراحت شود و رفتار آنها می‌تواند غیر قابل پیش بینی باشد. اگر تصمیم بگیرید که مراسم تشییع جنازه بهترین راه نیست، راه‌های دیگری برای خداحافظی وجود دارد. کاشت یک درخت، به اشتراک گذاشتن داستان‌ها یا به پرواز در آوردن بالن‌ها می‌تواند جایگزین‌های خوبی برای خداحافظی یک کودک باشد.

بحث در مورد زندگی پس از مرگ

ایده زندگی پس از مرگ می‌تواند برای یک کودک عزادار بسیار مفید باشد. اگر اعتقادات مذهبی در مورد زندگی پس از مرگ دارید، اکنون زمان آن است که آنها را به اشتراک بگذارید. اما حتی اگر مذهبی نباشید، هنوز هم می‌توانید فرزند خود را با این مفهوم که یک فرد همچنان در قلب و ذهن دیگران زندگی می‌کند، آرام کنید. شما همچنین می‌توانید یک دفترچه یادداشت یا چیزی را که نشان دهنده شخصی است که از دست داده‌اید، بسازید.

غم و اندوه خود را نادیده نگیرید

کودکان اغلب رفتار غم انگیز والدین خود را تقلید می‌کنند. مهم است که احساسات خود را نشان دهید زیرا به کودکان اطمینان می‌دهد که احساس ناراحتی یا غم خوب است. با این حال، واکنش انفجاری یا غیر قابل کنترل به کودک شما راه‌های ناسالم برای مقابله با غم و اندوه را می‌آموزد.

به زندگی روزانه خود ادامه دهید

کودکان در زندگی روزمره خود راحتی زیادی پیدا می‌کنند، بنابراین اگر به مدتی تنهایی نیاز دارید، سعی کنید بستگان یا دوستانی را پیدا کنید که بتوانند زندگی فرزندتان را تا حد ممکن عادی نگه دارند.

برخی از شرایط خاص

برای بسیاری از کودکان، مرگ یک حیوان خانگی اولین رویارویی آنها با مرگ خواهد بود. پیوندهایی که کودکان با حیوانات خانگی خود ایجاد می‌کنند بسیار قوی است و مرگ یک حیوان خانگی خانوادگی می‌تواند به شدت ناراحت کننده باشد. اهمیت آن را به حداقل نرسانید یا سعی نکنید بلافاصله حیوان خانگی مرده را با یک حیوان جدید جایگزین کنید. در عوض، به فرزند خود زمان بدهید تا برای سگ یا گربه خود سوگواری کند. این یک فرصت برای آموزش آنها در مورد مرگ و چگونگی برخورد با غم و اندوه در یک راه سالم و عاطفی حمایتی است.

مرگ پدربزرگ و مادربزرگ نیز یک تجربه مشترک برای کودکان خردسال است و ممکن است سوالات زیادی را مطرح کند، مهم است که به کودک خود بگویید که احتمالاً برای مدت طولانی زندگی خواهید کرد.

پس از مرگ والدین، کودکان به طور طبیعی نگران مرگ والدین باقی مانده یا سایر سرپرستان خواهند بود. به کودک اطمینان دهید که دوستش دارید و همیشه از او مراقبت خواهد شد. ایده خوبی است که در این زمان به اعضای خانواده تکیه کنید تا به پرورش و مراقبت بیشتر کمک کنند. همچنین مشاوره در مورد مرگ قابل توجه مانند مرگ والدین یا خواهر و برادر توصیه می‌شود. مشاوره راه دیگری برای صحبت کردن فراهم می‌کند، زمانی که کودک ممکن است احساس کند که نمی‌تواند با سایر اعضای خانواده صحبت کند، زیرا آنها نیز غمگین هستند.

درمان مشکلات جدی

اگر متوجه شدید که فرزندتان به طور غیرمعمولی ناراحت به نظر می‌رسد و قادر به مقابله با غم و اندوه و از دست دادن نیست، ممکن است چیزی به نام اختلال سازگاری داشته باشد. اختلال سازگاری یک وضعیت جدی و ناراحت کننده است که برخی از کودکان پس از تجربه یک رویداد دردناک یا مخرب دچار آن می‌شوند. اگر احساس می‌کنید که کودک سوگوار شما از یک راه سالم بهبود نمی‌یابد، ایده خوبی است که با پزشک کودک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *