وقتی فرزندانمان اشتباه می کنند چه کنیم؟

دیدگاه : 0 دیدگاه

وقتی بچه ها مرتکب اشتباه می شوند یا کار اشتباهی انجام می دهند، راه درست این است که با لحنی دوستانه و نگران کننده از او بپرسید: “عزیزم، آیا به کاری که انجام می دهی فکر کردی؟” و “آیا این کار به نظر تو مناسب است؟” اگر نه، پس می توانید از آنها بپرسید که چرا به این کار ادامه می دهند. آنها قادر به قضاوت و درک هستند. آنها به طور غریزی می دانند که چه زمانی کار اشتباهی انجام می دهند. اما وقتی شروع به انتقاد از آنها کنید، آنها عصیان کرده و خشمگین می شوند.

نحوه صحبت با فرزندان

وقتی با فرزندان خود صحبت می کنید، از لحن مقتدرانه استفاده نکنید. از لحنی استفاده کنید که به آنها کمک کند از اشتباهاتی که مرتکب شده اند درس بگیرند.

پارام پوجیا داداشری توضیح می دهد که می توانید تا پانزده سالگی فرزندان خود را آنطور که می خواهید تربیت کنید.

در اینجا چند راه برای شکل دادن به شخصیت کودک وجود دارد تا از اشتباهات دوران کودکی خود درس بگیرد:

برای جلب عشق و اعتماد آنها به شما، به آنها گوش دهید و هم نظر با آنها صحبت کنید، اما عجله نکنید و برای تعامل روزانه با او مخالفت کنید: وقتی کودک از مدرسه می آید و می گوید: ” من امروز خسته هستم و تکالیف زیادی دارم”، فقط چیزی مانند “اوه!، روز شلوغی داشتی!” بگویید.

وقتی کودک با عصبانیت یا حالت عبوس می‌آید و می‌گوید: «من او را دوست ندارم، او تقلب می‌کند»، فقط بگویید «من هم کسی که تقلب می‌کند را دوست ندارم». اما گاهی اوقات ما احساساتی می شویم و آنها را سرزنش می کنیم و می گوییم: “می بینی، تو نباید تقلب کنی”.

بدون اینکه حالات صورت خود را خراب کنید سرزنش کنید. سرزنش کردن کودک یک هنر است. حالات صورت خود را دلپذیر نگه دارید و سرزنش کنید! اگر این کار را انجام دهید، سرزنش انجام می شود اما به نفس او آسیب نمی رساند، بلکه پیام را به کودک منتقل می کند. از طرف دیگر، اگر حالات صورت شما خراب شود، به این معنی است که از طریق نفس، سرزنش می کنید و این باعث می شود کودک لجبازی کند.

سرزنش بدون تعصب مفید است. کلماتی که ما به کار می بریم مانند “تو همیشه من را ناراحت می کنی!”، “تو هرگز به من گوش نمی دهی!”، “من نمی خواهم چیزی به تو بگویم!”، و غیره، همه موارد اضافی هستند که نشان دهنده تعصب شما هستند. فرزندان شما اشتباه می کنند و این طبیعی است.

هرگز به فرزند خود برچسب نزنید، مانند “تو احمقی، تو همیشه بی خیالی، همیشه تقلب می کنی، هرگز درس نمی خوانی، تو بی فایده ای، چاق هستی” و غیره. این رفتار موقتی است، اما برچسب برای همیشه با او باقی می ماند. چنین کلمات منفی ای همیشه آزار دهنده هستند و به همین دلیل هرگز از اشتباهات درس نخواهند گرفت.

هر زمان که می‌خواهید چیزی مهم بگویید، بلافاصله در زمان رخداد حادثه آن را بیان نکنید. حداقل 24 ساعت صبر کنید تا اوضاع آرام شود، زیرا به شما این امکان را می دهد که بدون احساساتی شدن شرایط را مدیریت کنید.

آنچه شما به عنوان یک اشتباه در نظر می گیرید ضروری است. رفتار هایی مانند کار های کوچک روزانه یعنی تمیز نکردن اتاق یا زود بیدار نشدن اشتباه نیستند. موضوعی که شخصیت یا آینده او را شکل می دهد باید اشتباه تلقی شود. و همچنین، می توانید هر چند ماه یک بار و نه هر روز در مورد آن صحبت کنید.

در ادامه، پارام پوجیا داداشری توضیح می دهد که چگونه با کودک صحبت کنیم تا او بزرگ شود تا فردی متعادل شود؟

کودک را با عشق پرورش دهید

پرسش: اگر کسی کار اشتباهی انجام می دهد و شما برای کمک به او در مورد اعمال منفی او اظهار نظر می کنید اما در عوض این نظر به او آسیب می رساند، چگونه می توان آن مشکل را حل کرد؟

داداشری: اخطار دادن به او اشکالی ندارد، اما باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید.

 

پرسش: چگونه به او اخطار دهیم؟

داداشری: اگر به فرزندت بگویی تو عقل نداری، نفس او صدمه خواهد دید. آیا او غرور ندارد؟ اگر قرار باشد رئیستان در محل کار همین کلمات را به شما بگوید، چه احساسی خواهید داشت؟ شما نمی توانید از چنین کلماتی استفاده کنید. شما باید بدانید که چگونه به او هشدار دهید.

 

پرسش: چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

داداشری: با او بنشین و با ملایمت به او بگو که افراد متمدن و محترم این کارها را انجام نمی دهند. با ملایمت و محبت با او صحبت کنید. اما در عوض کاری که شما انجام می دهید این است که او را کتک بزنید و سرزنش کنید. این چگونه می تواند قابل قبول باشد؟

بدون عشق، هیچ راه حلی وجود ندارد، به خصوص زمانی که کودکان اشتباه می کنند. حتی زمانی که گیاهی را پرورش می دهید، باید آن را با عشق پرورش دهید. فقط ریختن آب روی آن و فریاد زدن باعث رشد گیاه نمی شود. اگر با عشق انجام شود، اگر با عشق با آن صحبت کنید، به شما گل های بزرگ و زیبا می دهد! پس تصور کنید که چقدر بیشتر می تواند روی انسان ها تأثیر بگذارد!

پرسش: در زندگی مسئولیت های زیادی وجود دارد و وظیفه ماست که آنها را انجام دهیم. در روند انجام این مسئولیت ها، گهگاه باید از کلمات تند استفاده کرد. آیا این یک اشتباه در نظر گرفته می شود؟

داداشری: وقتی این کلمات را می گویید چه حالتی در چهره شما وجود دارد؟ آیا مثل یک گل رز زیبا است؟ اگر انزجار در چهره شما وجود دارد، درک کنید که به طرف مقابل آسیب رسانده اید. آنچه را که برای گفتن دارید باید با آرامش و متانت و بدون استفاده از کلمات تلخ بیان کنید.

وقتی بچه ها مرتکب اشتباه می شوند، آرام و با درک و محبت صحبت کنید و فقط از چند کلمه استفاده کنید. اگر از کلمات تند استفاده کنید، او خشمگین می شود و ممکن است دست به لجبازی بزند. او فکر خواهد کرد: “تا زمانی که من کودک هستم می توانید از من سوء استفاده کنید، اما وقتی بزرگ شدم خجالت تان در خواهم آمد!”. پس از انجام این کارها خودداری کنید. در عوض به او بفهمانید عشق یک روز پیروز خواهد شد. ممکن است پاداش آن را فورا درو نکنید، اما با ادامه رفتار محبت آمیز و آمیخته با عشق، روزی نتیجه آن را خواهید دید.

پرسش: با وجود اینکه تمام تلاش خود را می کنیم که مطالب را برای او توضیح دهیم، متوجه نمی شود.  چه کنیم؟

داداشری: نیازی به توضیح نیست. فقط عاشقش باشید اما باید به آرامی سعی کنید او را درک کنید. آیا ما با همسایگان خود چنین زبان تلخی را به کار می بریم؟ والدین باید نقش خود را به طور کامل ایفا کنند

یک بار یکی از مدیران بانک به من گفت: «دادجی، من تا به حال یک کلمه به همسرم و بچه‌ام نگفته‌ام، چه بگویند و چه اشتباه کنند، من چیزی نمی‌گویم». او بسیار مطمئن به نظر می رسید و فکر می کرد که شاید من او را به خاطر نجابتش تشویق کنم. اما در عوض گفتم: «چه کسی تو را مدیر یک بانک کرده است. شما حتی نمی دانید چگونه خانواده خود را مدیریت کنید! شما بی فایده اید!» او شوکه شد. آیا انتظار مدالی برای این کار داشت؟ اگر فرزند شما کار اشتباهی انجام می دهد، شما باید از او بپرسید: «چرا این کار را کردی؟ از این به بعد این کارها را انجام نده، باید او را به طرز چشمگیر و قانع کننده ای سرزنش کنید. در غیر این صورت او فکر می کند که هر کاری که کرده درست بوده است.

خطر شخصیت فریبکار

در نظر داشته باشید هیچ شخصیتی بی فایده نیست، اما باید کشف کنید که برای چه چیزی مفید است. مجبور نیستید مدام بگویید: “شما نمی دانید چگونه این شیرینی را درست کنید.” شما نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید و چگونه آن را انجام دهید. اما، در عوض آنچه را که او می داند، کشف کنید.

وقتی بچه ها مورد سرزنش قرار می گیرند، حقیقت را نمی گویند و یاد می گیرند که چیزها را پنهان کنند. بدین ترتیب یک شخصیت دروغگو فریبکار در آنها شکل می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *