طلاق والدین بر کودکان چه تاثیراتی خواهد داشت؟

دیدگاه : 0 دیدگاه

طلاق می‌تواند دوران سختی برای یک خانواده باشد. والدین نه تنها با راه‌های جدیدی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، بلکه راه‌های جدیدی را برای تربیت فرزندان خود یاد می‌گیرند. هنگامی که والدین جدا می شوند، اثرات طلاق بر کودکان می‌تواند متفاوت باشد. برخی از کودکان به شیوه‌ای طبیعی و درک شده به طلاق واکنش نشان می‌دهند، در حالی که کودکان دیگر ممکن است با تغییر مبارزه کنند.

کودکان انعطاف‌پذیر هستند و با دریافت کمک، طلاق می‌تواند برای آنها به جای یک بحران، تبدیل به یک تغییر ساده شود. از آنجا که کودکان در طلاق متفاوت هستند (خلق و خوی مختلف، سنین مختلف)، اثرات طلاق بر کودکان نیز متفاوت است.

با توجه به این موضوع، در اینجا به برخی از رایج‌ترین اثرات طلاق بر کودکان اشاره می‌کنیم که می‌تواند به والدین کمک کند.

افت تحصیلی

طلاق برای همه اعضای خانواده دشوار است. برای کودکان، تلاش برای درک ساختار در حال تغییر خانواده ممکن است آنها را سردرگم و گیج کند. این اختلال در تمرکز روزانه آنها می‌تواند به این معنی باشد که یکی از اثرات طلاق بر کودکان در عملکرد تحصیلی آنها دیده می‌شود. هر چه کودکان حواسشان پرت‌تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که نتوانند روی کارهای مدرسه خود تمرکز کنند.

از دست دادن علاقه به فعالیت‌های اجتماعی

تحقیقات نشان داده است که طلاق می‌تواند بر کودکان از نظر اجتماعی نیز تاثیر بگذارد. کودکانی که خانواده‌شان در حال طلاق است ممکن است ارتباط با دیگران برایشان سخت‌تر باشد و ارتباطات اجتماعی کمتری داشته باشند. گاهی اوقات کودکان احساس ناامنی می‌کنند و فکر می‌کنند که آیا خانواده آنها تنها خانواده‌ای است که طلاق گرفته است.

مشکل در وفق دادن خود با تغییرات

در طلاق، کودکان باید خود را بیشتر و به طور مکرر با تغییرات وفق دهند که این بر روی کودک تاثیر می‌گذارد. ساختار خانواده جدید، خانه جدید یا وضعیت زندگی، مدرسه، دوستان و غیره ممکن است همه تاثیر گذار باشند.

حساسیت عاطفی

طلاق می‌تواند انواع مختلفی از احساسات را برای یک خانواده به ارمغان بیاورد و کودکان نیز متفاوت نیستند. احساس از دست دادن، خشم، سردرگمی، اضطراب و بسیاری دیگر، همه ممکن است از این تغییر باشد. طلاق می‌تواند باعث شود کودکان احساس خستگی و حساسیت عاطفی کنند. کودکان نیاز به یک خروجی برای احساسات خود نیاز دارند؛ کسی که با او صحبت کنند و کسی که به آنها گوش دهد. کودکان ممکن است اثرات طلاق را از طریق نحوه پردازش احساسات خود احساس کنند.

خشم / تحریک پذیری

در برخی موارد، جایی که کودکان احساس خستگی می‌کنند و نمی‌دانند چگونه به احساساتی که در طول طلاق حس می‌کنند پاسخ دهند، ممکن است عصبانی یا تحریک‌پذیر شوند. خشم آنها ممکن است به طیف گسترده‌ای از علل هدایت شود. کودکانی که طلاق را هضم می‌کنند ممکن است خشم خود را به والدین، خود، دوستان و دیگران نشان دهند. در حالی که برای بسیاری از کودکان این خشم پس از چند هفته از بین می‌رود. اگر ادامه یابد، باید بدانید که این ممکن است تاثیر طولانی مدت طلاق بر کودکان باشد.

احساس گناه

کودکان اغلب تعجب می‌کنند که چرا طلاق در خانواده آنها اتفاق می‌افتد. آنها به دنبال دلایل هستند و تعجب می‌کنند که آیا والدینشان دیگر یکدیگر را دوست ندارند یا اینکه کار اشتباهی انجام داده‌اند. این احساس گناه یک اثر بسیار رایج طلاق بر کودکان است، اما همچنین می‌تواند منجر به بسیاری از مسائل دیگر شود. احساس گناه فشار را افزایش می‌دهد، می‌تواند منجر به افسردگی، استرس و سایر مشکلات مربوط به سلامتی شود. ارائه زمینه و مشاوره به کودک برای درک نقش خود در طلاق می‌تواند به کاهش این احساس گناه کمک کند.

شروع رفتار مخرب

وقتی کودکان در حال پذیرش طلاق هستند، مشکلات حل نشده ممکن است منجر به خطرات غیر منتظره در آینده شود. تحقیقات نشان داده است که کودکانی که در 20 سال گذشته طلاق را تجربه کرده‌اند، بیشتر احتمال دارد که در جرایم شرکت کنند، و از طریق رفتار مخرب که به سلامت کودک آسیب می‌رساند، شورش می‌کنند. کودکان بیشتری نیز گزارش می‌دهند که به عادات مربوط به سیگار کشیدن یا استفاده از داروهای تجویزی روی آورده‌اند.

افزایش مشکلات مربوط به سلامتی

روند طلاق و اثرات آن بر کودکان می‌تواند استرس زا باشد. برخورد با این مسائل می‌تواند عوارضی از جمله مشکلات جسمی داشته باشد. کودکانی که طلاق را تجربه کرده‌اند، بیشتر احساس بیماری می‌کنند که می‌تواند از عوامل بسیاری از جمله مشکل در خوابیدن ناشی شود. همچنین، علائم افسردگی می‌تواند ظاهر شود که موجب تشدید احساس از دست دادن رفاه و بدتر شدن وضعیت سلامتی می‌شود.

از دست دادن ایمان به ازدواج و خانواده

در نهایت، با وجود امید به داشتن روابط پایدار در هنگام رشد، تحقیقات همچنین نشان داده است که کودکانی که طلاق را تجربه کرده‌اند، بیشتر احتمال دارد که در روابط خود طلاق بگیرند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تمایل به طلاق ممکن است دو تا سه برابر بیشتر از کودکانی باشد که از خانواده‌های غیر طلاق گرفته می‌آیند.

با این حال، در حالی که اینها برخی از اثرات احتمالی طلاق بر کودکان هستند، به هیچ وجه تنها اثرات ممکن نیستند. با گذشت زمان، بیشتر و بیشتر، خانواده‌ها درک می‌کنند که طلاق چقدر برای فرزندان و همچنین خودشان استرس زا است. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *