ترس از ازدواج یا گاموفوبیا چیست؟

دیدگاه : 0 دیدگاه

گاموفوبیا همان ترس از ازدواج و تعهد است. افرادی که به گاموفوبیا مبتلا هستند برای ایجاد رابطه طولانی مدت، تعهد یا ازدواج کردن ترس بیش از حد و غیر منطقی را تجربه می کنند. این ترس به قدری شدید است که افراد اغلب داشتن روابط طولانی مدت را غیر ممکن و یا غلط می دانند. ترس از ازدواج باعث می شود ایجاد روابط با افراد دیگر دشوار شده و توانایی فرد برای داشتن عملکرد عادی در زندگی را مختل می کند. شاید برای شما نیز پیشنهاد ازدواج دادن یک مرحله سخت و پر استرس باشد. .

افرادی که فوبیا دارند ترس شدید و غیرمنطقی در مورد اتفاقات یا موضوعاتی که اصلا مضر و ترسناک نیستند را تجربه می کنند. مثلا گاموفوبیا یک اختلال خاص است. به این معنی که شما از یک موقعیت خاص مثل ازدواج یا تعهد به شدت می ترسید.
افراد مبتلا به گاموفوبیا:
نمی توانند روابط صمیمانه پایدار و طولانی مدتی را برقرار کنند.
آنها وقتی در یک رابطه هستند، دائم اضطراب و استرس شدیدی را تجربه می کنند. مدام نگران به پایان رسیدن و از بین رفتن رابطه ها هستند.
هنگامی که زوج های متعهد و خوشبخت را می بینند، اضطراب و استرس را در خود احساس می کنند.
به شدت منزوی هستند و دائم با رفتار و کردارشان افراد را از خود دور می کنند.
به دلیل ترس از وابستگی و طرد شدن، به طور ناگهانی و بدون دلیل به روابط خود پایان می دهند.
نشانه های گاموفوبیا
فوبیای ازدواج در زنان و مردان چیزی فراتر از محتاط بودن یا وسواس داشتن در مورد ازدواج و تشکیل زندگی مشترک است. افرادی که ترس از ازدواج دارند. حتی با فکر کردن به این موضوع که در یک رابطه متعهدانه قرار بگیرند و یا ازدواج کنند، ترس بسیار شدید و غیر قابل کنترلی را در خود احساس می کنند.
مهم ترین علائم و نشانه های ترس از ازدواج عبارتند از:
احساس فوری اضطراب، ترس یا وحشت زیاد، استرس غیر قابل کنترل و … .
همچنین فوبیای ازدواج باعث می شود افراد اقداماتی را برای دوری از قرار گرفتن در موقعیت های مربوط به ازدواج انجام دهند
مثل: فاصله گرفتن از دیگران، قطع ارتباط خود با شخص یا خانواده ای که درخواست ازدواج دادند، نپذیرفتن قرار ملاقات ها و … .

فوبیای ازدواج باعث می شود افراد علائم فیزیکی را نیز تجربه کنند مانند:
سرگیجه
حالت تهوع
درد قفسه سینه
ضربان قلب بالا
نفس نفس زدن
احساس این که عذاب وحشتناکی در حال رخ دادن است
احساس خفگی
عرق کردن بیش از اندازه
لرز
سبکی سر
سوء هاضمه یا ناراحتی معده

به طور کلی فوبیای ازدواج در مردان یا زنان می تواند علائم فیزیکی، احساسی و رفتاری را با خود به همراه داشته باشد. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است علائم فیزیکی که در بالا گفته شد را در خود مشاهده کنند و یا پریشانی و افکار منفی را تجربه کنند. یا شاید برای دوری از تعهد و ازدواج دست به رفتارهایی بزنند.

علت ترس از ازدواج چیست؟
دلایل ترس از ازدواج می تواند ترکیبی از عوامل مختلف باشد. برخی از گزارشات نشان می دهد که اضطراب های مالی و هر موضوعی که به خواسته های اجتماعی مرتبط است می تواند به افزایش ترس از ازدواج کمک کند. برخی از مهم ترین علت های ترس از ازدواج عبارتند از:

داشتن تجربیات منفی در گذشته
تجربه های منفی و آسیب زا در گذشته می تواند احتمال ابتلا به گاموفوبیا را افزایش دهد. افرادی که در سنین کودکی خود شاهد دعوا و اختلافات زیاد پدر و مادرشان بوده اند. یا خشونت خانگی را تجربه کرده اند، احتمالا در بزرگسالی از ازدواج کردن و یا قرار گرفتن در موقعیت هایی که نیاز به تعهد دارد، می ترسند. همچنین روابط گذشته نیز می تواند دلیلی برای شروع ترس از ازدواج در افراد باشد. روابط سمی و ناپایدار، طلاق، خیانت، نداشتن زندگی مشترک خوب در گذشته و … همگی باعث افزایش ترس از ازدواج و تعهد می شوند. افراد از اینکه روابط جدیدی را آغاز کنند و مجدد با مشکل روبرو شوند، می ترسند. .

الگوهای دلبستگی نامناسب
سبک های دلبستگی نا ایمن و نامناسب در اوایل کودکی به ایجاد ترس از تعهد در بزرگسالی کمک می کنند.
ادامه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *