بازی سودوکو چیست و چه اثراتی بر مغز و ذهن آدمی دارد؟

دیدگاه : 0 دیدگاه

بازی سودوکو چیست و چه اثراتی بر مغز و ذهن آدمی دارد؟

 

واژه سودوکو مخفف Su-ji wa dokushin ni kagiru است که به معنی “اعداد باید واحد باشند” است. هر چند این بازی برای اولین بار در یک مجله پازل آمریکایی در سال ۱۹۷۹ انتشار یافت، ولی انتشار آن به طور مستمر و پی‌گیر برای نخستین مرتبه بر می‌گردد به ژاپن در ۱۹۸۶ و از سال ۲۰۰۵ این سرگرمی به محبوبیت جهانی دست یافت و نخستین مسابقه ملی آن در سال ۲۰۰۸ در فیلادلفیا، آمریکا برگزار شد.

سودوکو یک معما منطقی است و ریاضی نیست. حل کردن یک معمای سودوکو با حروف یا حتی برخی از نمادها امکان پذیر است.

نکته جالب این است که وجود 6، 670، 903، 752، 021، 072، 936، 960 جدول سودوکو ممکن است. بنابراین ما می توانیم روزانه یک هزار جدول سودوکو حل کنیم و هنوز موارد جدید وجود دارد.

 

فواید شگفت انگیز حل جدول سودوکو برای کودکان وبزرگسالان

“برای انجام این بازی، نیازی به پیش زمینه وتخصص ریاضی نیست”

باتمرین میتوانید درتکمیل معماهای سودوکو بهتراز افرادمسن و یا باتجربه در زمینه های ریاضی باشید. پازل های سودوکو مهارت استدلال و منطق کودکان را افزایش می دهد و برای تقویت ذهن بزرگسالان بسیار مفید است. فواید حل معما وت اثیر مثبت آن بر عملکرد ذهن ومغز بر کسی پوشیده نیست. ما دراین مقاله از بخش رشد و توسعه فردی، فواید شگفت انگیز حل جدول سودوکو برای کودکان و بزرگسالان را شرح می دهیم.

 فواید حل جدول سودوکو برای کودکان

۱-تفکرخارج از چارچوب و منطقی:

برای حل یک معمای سودوکو”یک راه”یا”راه درست “وجود ندارد. دانش آموزان و کودکان راه های مختلفی برای استدلال وحل این معما پیدا می کنند که ممکن است خارج از چارچوب تفکر شما باشد.

۲-تقویت مهارت های منطقی:

کودکان معما را حل می کنند ودرباره هر حرکت وتصمیمی که میگیرند، منطقی فکر می کنند.

۳-توجه به جزئیات:

کودکان وظیفه دارند به همه جزئیات توجه کنند زیرا اگر در اوایل بازی قطعه ای را درجای نادرستی قرار دهند، درآخربدون اشتباه در یک ردیف، ستون یا مربع حل نمی شود.

۴-تقویت حافظه:

سودوکو به حافظه فرد نیاز دارد که بطور مداوم قطعات موجود در این پازل رابه خاطر بسپارد. شما یا کودکان شما آن چه که دارند وآن چه راکه برای تکمیل یک سطر، ستون یا مربع نیاز دارند، به خاطر می سپارند.

۵-ورزش مغزی با سودوکو امکان پذیراست:

این معماها یک تمرین مغزی است! کودکان باحل سودوکو دائما درحال تمرکز، محاسبه و ورزش دادن به مغز خود هستند.

۶-ایجاد صبر و تمرکز:

حل یک معمای سودوکو برای کودکان تا حدی مشکل است برای حل این مشکلات باید تمرکز وصبر داشته باشند. این فعالیت درحالیکه از منطق و استدلال برای تعیین حرکت بعدی آن ها استفاده می کند به بسیاری از قسمت های مغز نیاز دارد تا تمرکز کنند. صبرعنصراصلی خواهدبود. کودکان از طریق اشتباهات می آموزند و مغز خود را رشد می دهند. آزمون وخطا راهی عالی برای تقویت ذهن، استقامت و مهارت بیشتر است.

 

فواید حل جدول سودوکو برای بزرگسالان

فوایدحل جدول سودوکو برای بزرگسالان هم شگفت انگیز است. تحقیقات نشان داده است که جمعیتی از افراد مسن که از بازی سودوکو لذت می برند، دارای توانایی ذهنی معادل با تقریبا ۱۰سال از نسل خود جوانتر هستند. تمرین وحل پازل می تواند به شما در سلامت کلی روانتان کمک کند. درادامه این مقاله، ما به مزایا و نکات بازی سودوکو برای بزرگسالان می پردازیم.

۱-سودوکو مغز شما را تحریک میکند تا هوشیار بمانید:

داشتن ذهن فعال و درگیر می تواند به شما درتیزبینی کمک کند زیرا با این کار شما اغلب به طوفان فکری وحل مسئله عادت می کنید. سلول های مغزی شما هنگامی که درگیر وفعال هستند رشد می کنند. نتایج مثبت حل سودوکو برای افرادمسن، بسیار بیشتر است. اگر روی این بازی های ذهنی متمرکز باشید متوجه می شوید که ذهن شما بیشتر شبیه ذهن های جوان تر فکر میکند. ذهنتان قاطعانه کار می کند. مهارت های استدلالی تان می تواند بسیار بهبود یابد و خطرات زوال عقل کاهش یابد.

۲-سودوکو فعالیت های مغزی را متعادل میکند:

سالم ترین حالت روانی این است که برای مدت زمان طولانی فعال بمانید. تعادل بین توانایی شناختی وتخیل مغز درحل مشکلات ویافتن راه حل ها حیاتی است. پازل های سودوکو برای بزرگسالان مفید هستند، زیرا توانایی افزایش قدرت تفکر ذهن را دارند.

ورزش دادن به مغز با بازی هایی مانند سودوکو به شما کمک میکندتابتوانید ضعف های حافظه خودراپر کنید. از آلزایمر پیشگیری کنید، روی ضعف های مغزتان کار کنید و ذهنتان رافعال نگه دارید.

۳-خطرابتلا به آلزایمر را کاهش میدهد:

باعادت ها ورفتارهای سالم مثل تغذیه مفید برای مغز و ورزش دادن به آن، می توانید خطر ابتلا به آلزایمر راکاهش دهید. یکی دیگر از فواید حل جدول سودوکو، پیشگیری وکاهش خطر ابتلا به آلزایمراست. بازی وحل جدول سودوکو هم چنین به شما احساس شادی ورضایت می دهد. پس از حل موفق این جدول، بطور محسوس میتوانید بفهمید که چقدر سطح انرژی تان بالا رفته وخوشحال تر هستید.

۴-تاثیر سودوکو بر روی سلول های مغز:

یکی از متخصصین عصب شناس که درزمینه اختلالات حافظه فعالیت می کند می گوید توازن بین وضعیت آسیب شناسی وقدرت شناختی مغز در وضعیت زوال یا سلامت مغز تاثیربسزایی دارد. اگر وضعیت آسیب شناسی مغز ناگوار باشد وفرد دچار زوال عقل شدید وپیش رونده باشد توانایی شناختی بازهم نمی تواند از شدت بیماری بکاهد. یکی از مواردی که براثر حل معمای سودوکو کمتر بروز می کند زوال سلول های مغز ودرنتیجه زوال عقل است.

 

گردآورنده: فروغ ارجمندنیا تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *