چگونه مصرف زیاد الکل باعث افزایش التهاب مغز میشود؟

دیدگاه : 0 دیدگاه

 

https://scitechdaily.com/images/Human-Brain-Anatomy-X-ray.jpg

مولکول سیگنال‌دهنده ایمنی اینترلوکین 1B (IL-1B) در سطوح بالاتری در مدل‌های موش مبتلا به اختلال مصرف الکل وجود دارد. مسیر IL 1B نقش متفاوتی در مدل‌های حیوانی AUD ایفا می‌کند و باعث التهاب در نواحی مغزی می‌شود که نقش مهمی در تصمیم‌گیری دارند.
برای افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل (AUD)، یک چرخه معیوب ثابت بین تغییرات در مغز و تغییرات در رفتار وجود دارد. AUD می تواند مسیرهای سیگنالینگ در مغز را تغییر دهد. به نوبه خود، این تغییرات می تواند نوشیدن الکل را تشدید کند.
دانشمندان Scripps Research جزئیات جدیدی در مورد نقش سیستم ایمنی در این چرخه کشف کرده‌اند. آنها در مجله Brain, Behavior and Immunity در 28 فوریه 2023 گزارش دادند که مولکول سیگنال دهنده ایمنی اینترلوکین 1β (IL-1β) در سطوح بالاتری در مغز موش هایی با وابستگی به الکل وجود دارد.
علاوه بر این، مسیر IL-1β نقش متفاوتی را در این حیوانات به عهده می‌گیرد و باعث التهاب در نواحی حیاتی مغز می‌شود که در تصمیم‌گیری نقش دارند.
ماریسا روبرتو، دکترای پزشکی مولکولی و استاد علوم اعصاب در اسکریپس می‌گوید: «این تغییرات التهابی در مغز می‌تواند برخی از تصمیم‌گیری‌های خطرناک و تکانشگری را که در افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل مشاهده می‌کنیم توضیح دهد.
علاوه بر این، یافته‌های ما فوق‌العاده هیجان‌انگیز هستند، زیرا روشی بالقوه برای درمان اختلال مصرف الکل با داروهای ضد التهابی موجود که مسیر IL-1β را هدف قرار می‌دهند، پیشنهاد می‌کنند.»
با نوشیدن کنترل نشده و اجباری و همچنین طیفی از شرایط از جمله سوء مصرف الکل، وابستگی و نوشیدن بیش از حد را در بر می گیرد، محققان قبلاً پیوندهای متعددی را بین سیستم ایمنی و AUD کشف کرده‌اند که بسیاری از آنها حول محور IL-1β هستند را نشان دادند.
برای مثال، افرادی که دارای جهش های خاصی در ژنی هستند که مولکول IL-1β را کد می کند، بیشتر مستعد ابتلا به AUD هستند. علاوه بر این، محققان در کالبد شکافی افرادی که AUD داشتند سطوح بالاتری از IL-1β را در مغز پیدا کردند.
فلورانس وارودایان، استادیار دانشگاه بینگهمتون و محقق  در آزمایشگاه روبرتو، می گوید: “ما گمان می بردیم که IL-1β نقشی در AUD بازی می کند، اما مکانیسم های دقیق در مغز نامشخص است.”
در مطالعه جدید انجام شده، روبرتو، وارودایان و همکارانشان موش‌های وابسته به الکل را با حیواناتی که الکل متوسط یا اصلاً مصرف نمی‌کنند مقایسه کردند. آنها کشف کردند که گروه وابسته به الکل حدود دو برابر بیشتر از IL-1β در قشر پیش پیشانی داخلی (mPFC)، بخشی از مغز که در تنظیم احساسات و رفتارها نقش دارد، داشتند.
سپس تیم نشان داد که سیگنال دهی IL-1β در گروه وابسته به الکل نه تنها افزایش یافته است، بلکه اساساً متفاوت است. در موش هایی که در معرض الکل قرار نگرفته بودند، و همچنین در موش هایی که مقادیر متوسطی الکل مصرف کرده بودند، IL-1β یک مسیر سیگنالینگ ضد التهابی را فعال کرد. این به نوبه خود، سطوح انتقال دهنده عصبی مهارکننده گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را کاهش داد، یک مولکول سیگنال دهنده که فعالیت عصبی را در مغز تنظیم می کند.
با این حال، در موش‌های وابسته به الکل، IL-1β سیگنال‌های پیش‌التهابی را فعال می‌کند و سطوح GABA را افزایش می‌دهد، که احتمالاً به برخی از تغییرات در فعالیت مغز مرتبط با AUD کمک می‌کند. قابل ذکر است، این تغییرات در سیگنال دهی IL-1β در موش های وابسته به الکل حتی در طول ترک الکل نیز ادامه داشت.
داروهایی که فعالیت IL-1β را مسدود می کنند قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان آرتریت روماتوئید و سایر شرایط التهابی تأیید شده اند. برای تعیین اینکه آیا این داروهای موجود می توانند در درمان AUD مفید باشند یا خیر، به کار بیشتری نیاز است.
روبرتو می گوید: «ما قصد داریم این مطالعه را با کار بیشتر در مورد اینکه دقیقاً چگونه هدف قرار دادن اجزای خاص مسیر IL-1β ممکن است در درمان اختلال مصرف الکل مفید باشد، دنبال کنیم.