خنده درمانگری

دیدگاه : 0 دیدگاه

خنده درمانگری
امروزه استرس دشمن شماره یک انسان به شمار می آید و افسردگی در صدر بیماریها قرارگرفته است. مبارزه با استرس و حفظ سلامتی تقریباً به یک چالش تبدیل شده است که گاهاً هزینه های پزشکی هنگفت دارد. مردم به درمانهای مختلف متوسل میشوند، اما از درنگ روی ساده ترین درمانها یعنی خنده غافل میمانند.
فواید علمی خنده
از لحاظ علمی ثابت شده است که خنده اثر عمیقی بر تن و روان انسان دارد. خنده نه تنها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، بلکه اثر شفابخشی بربیماری نیز دارد.
در سرتاسر جهان مطالعات فراوانی درباره ی خنده درجریان است. پژوهشهای بالینی که در بنگلور هند و در ایالت متحده انجام شد ثابت کرد که خنده سطح هورمونهای استرس زا را درخون پایین می آورد.
یوگای خنده چیست؟
یوگای خنده روش منحصربه فردی است که با آن هر کس می تواند بدون دلیل، بدون اتکای به جوک، لطیفه یا ماجرای خنده دار بخندد. ما خنده را به صورت تمرین گروهی شروع میکنیم وبا تماس چشمی و بازیگوشی کودکانه، در نهایت این خنده خیلی زود به خندی واقعی و مسری تبدیل میشود و آن را یوگای خنده می نامیم، زیرا تلفیقی است از تمرین خنده و تنفس و کششهای یوگایی. با انجام تمرینات تنفسی وکششی حجم ریه افزایش می یابد وبا هرتنفس عمیق اکسیژن بیشتری دریافت ودی اکسید کربن بیشتری رهاسازی می شود واین فرایند باعث تقویت دستگاه تنفس، تقویت سیستم ایمنی وکارکرد بهتر مغزمی شود. روش یوگای خنده بر این واقعیت علمی استوار است که بدن نمی تواند میان خنده ی ساختگی و خندی واقعی تمایز بگذارد و از فایده های فیزیولوژیک و روانشناختی هردو، بهره ی یکسانی میبرد.
بیشترین سوالهایی که درباره یوگا خنده پرسیده می شود:
• آیا ما برای خنده به حس شوخ طبعی نیازداریم؟
• چطور وقتی که احساس خنده نمی کنیم یا حال خوشی نداریم، میتوانیم بخندیم؟
• چطور با این همه مشکل در زندگی میشود خندید؟
ما به آنها می گوییم: نگران نباشید! کافی است به یک باشگاه خنده بپیوندید و حس شوخ طبعی خودتان را پرورش بدهید.
با تمرینهای منظم خنده، افراد نسبت به شادمانی شرطی میشوند. با یوگای خنده، مغز ارتباطهای نورونی جدیدی برقرار میکند که در بدن باعث تولید واکنش شیمیایی شادی آفرین میشود. این واکنشها را میتوان با تمرینهای خنده و با حرکات بدنی معینی به سادگی تحریک کرد که ذهن را به سمت تجربه ی هیجان شادی هدایت کرد.
یوگای خنده مناسب چه گروه هایی هست ؟
امروزه در سراسرجهان باشگاه خنده پذیرای سالمندان، کودکان، محصلان، تاجران، کارمندان و…… می باشد.
فواید یوگای خنده در محل کار :
• کاهش استرس
• آسودگی هیجانی
• افزایش عملکرد
• خلاقیت بیشتر با تحریک نیمکره راست
• بالا بردن روحیه همکاری درگروه
انتخاب با شماست، اگرشما غمگین بودن را انتخاب کنید، هیچ کس نمی تواند جلودارتان باشد؛ اگر خندیدن را انتخاب کنید، هیچ کس جلوی آن را هم نمی تواند بگیرد. زندگی به خودی خود هیچ معنای واقعی ندارد، بلکه انتخاب های شخصی است که معنی و محصول زندگی را تعیین می کند. تصمیم به رفتن به سوی گذران اوقات با لبخند، تماما انتخاب شماست. چرا تصمیم نگیریم در اوضاع و احوال سخت، بخندیم؟ امتحان کنید و ببینید خنده چه تفاوت هایی ایجاد میکند.
باشگاه خنده این فرصت رابرای همه فراهم میکند که به دور ازدغدغه های زندگی بدون هیچ دلیل وبهانه ای نوای خنده سردهند وازفواید بیشمار خنده بهره مند گردند.

نویسنده: زهره خالقی
مربی یوگا خنده
از دانشگاه یوگای خنده بنگلور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *